A jelenleg is zajló digitális forradalom mindenhol jelen lévő terméke a mobiltelefon. Ez az eszköz egyfelől a magánéletünk része, másfelől pedig állandó összeköttetést ad a világhálóval. A gyerekek már 10-11 éves korukban megkapják az első okostelefonjukat. De vajon ez jó?
Amióta világ a világ, a technikai újításokat egyszerre tartották megváltónak és ördögtől valónak is. Pedagógusként rengetegszer találtam magam olyan helyzetben, ahol a szülőket próbáltam meggyőzni arról, hogy mindennek két oldala van. Az okostelefonoknak is.
Vegyük például a konyhakések esetét.
Az eszközök magukban se nem jók, se nem rosszak, csupán a használat módja teszi valamilyenné őket, ahogyan ez a konyhakés esetében is van, amivel akár lekváros kenyeret is lehet kenni, vagy éppen valakit meg is lehet sebesíteni.
Nálunk a Bright Generation-nél feladatunk, hogy megtanítsuk a gyerekeket a mobiltelefonok helyes használatra. Egy ilyen digitális eszköz kifejezetten hasznossá válhat a gyermek számára a tanulásban.
A mi célunk az, hogy a mobiltelefonok segítségével megmutassuk a videózás fortélyait. Ha a gyermek megszereti a videózás minden csínját-bínját, akkor nagyobb valószínűséggel fog majd videót készíteni, mint egy bugyuta játékon órákon keresztül lógni. Egy telefont nem csak lövöldözős játékokra lehet használni.
Vannak különböző appok, amiken keresztül a gyermek sokat tanulhat. Ha az őt körülvevő természetről szeretne minél többet megtudni, akkor van lehetősége letölteni olyan alkalmazásokat, amiknek a növényfelismerés a fő funkciója (pl.: Fa Book). Vagy ott van az én nagy kedvencem a Kahoot! nevű alkalmazás, ahol a feltett kérdésekre a diákok a telefonjukon válaszolhatnak, és azokra pontokat kaphatnak. Ez az app jó arra is, hogy az órán tanultakat ellenőrizzék és így azok jobban megmaradjanak.
Vagy ha már videókészítés, akkor az olyan alkalmazásokat is érdemes figyelembe venni, amik arra tanítanak meg, hogy minél jobb filmeket készítsen a gyermek pl.: Moovie maker, Magisto, Splice.
Számtalan olyan alkalmazást lehet telefonokra letölteni, amelyek már igen kis korban is a gyermek tanulását és fejlődését segítik elő.
Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek nem tudnak megfelelően vigyázni ezekre az eszközökre, de vannak, akik pont úgy vélik, ha a gyermek okostelefont kap a kezébe akkor ezáltal is megtanulhatja a felelősségvállalást, azt, hogy milyen is vigyázni egy drága holmira.
A mobiltelefonok a gyermekek kezében hasznosak tudnak lenni, ha a szülők által ellenőrizve, okosan használják őket.
Forrás: Privera Tibor – Nádori Gergely: A 21. századi iskola
Bemutattuk a kisfilmeket! Február 4-én megnézhette a tisztelt publikum a várva várt filmeket, amiket diákjaink készítettek. Továbbá a két filmes stáb tagjai a jól megérdemelt ...
De mit adtak nekünk a finnek? A szaunán, Kalevalán, Joulupukkin, seregnyi metálzenekaron, füstölt lazacon, vitatható nyelvi rokonságon és Mika Häkkinenen túl? Nos, példát egy jól ...